SRIS

Ūsenis dailidė
Pildyti stebėjimo anketą

Ūsenis dailidė

(lot. Ergates faber)

  • Karalystė: Gyvūnai (lot. Animalia)
  • Tipas: Vabzdžiai (lot. Insecta)
  • Klasė: Vabalai (lot. Coleoptera)
  • Sąrašas: Saugomų rūšių LRK iki 2019 m. - 2(V)

IUCN įvertinimas

EN B1ab(i,ii,iii)+2ab(i,ii,iii)


Daugiau informacijos

Biologija ir ekologija

Kūnas – 23–60 mm ilgio. Patinų kūnas rusvai rudas, patelių juodai rudas. Priešnugarėlė raukšlėta, patinų su dviem blizgančiais gumburėliais. Šoniniai priešnugarėlės kraštai smulkiai dantyti. Brandžių miškų rūšis, gyvenanti šviesiuose, sausuose miškuose. Vystosi sausoje pušų, retai eglių medienoje, labai retai vystosi ir lapuočiuose medžiuose – tuopose ir alksniuose. Vystymasis, priklausomai nuo mitybos ir klimato sąlygų, gali trukti trejus–dvylika metų. Vystymosi trukmei svarbus veiksnys yra ir medienos drėgmė. Tik išsiritusioms pirmojo ūgio lervoms žemutinė medienos drėgnumo riba yra 14 proc. Pirmaisiais metais lervos gyvena po medžių žieve, vėliau įsigraužia į medieną išgrauždamos ilgus iki 3 cm skersmens takus. Lėliuke virsta medienoje birželio mėn. Lėliukės stadija trunka dvi–keturias savaites. Vabalų randama liepos–rugsėjo mėn. ant sausų pušų kamienų ar kelmų, gyvena apie 40 dienų. Vabalai aktyvūs temstant ir naktį, poruojasi ir kiaušinius deda taip pat tamsiu paros metu – šiltais vakarais ir naktimis, kai temperatūra ne žemesnė kaip 22 °C.

Populiacijos gausumas

Gausumas nėra įvertintas. Rūšis išplitusi Pietų Lietuvoje, gausiausios populiacijos yra Dzūkijos miškuose.

Grėsmės ir apsauga

Didžiausia grėsmė yra tinkamų buveinių trūkumas, populiacijų fragmentacija dėl džiūstančių ir išdžiūvusių medžių šalinimo. Rūšies apsaugai būtina jos gyvenamose atvirose, saulės gerai apšviečiamose vietose palikti pavienes brandžias džiūstančias ar išdžiūvusias pušis.

Paplitimas

Rūšis paplitusi Pietų ir Centrinėje Europoje, išskyrus Britų salas. Šiaurėje arealas siekia Švediją, Latviją, rytuose rūšis išplitusi iki Irako ir Sirijos. Pietuose arealas siekia Šiaurės Afriką. Lietuvoje aptinkama pietinėje dalyje.

Summary

A rare saproxylic species, ecologically associated with decaying wood of pine trees. Larvae develop in large diameter dead wood of coniferous trees, especially Scots pine. Most often found in mature forests in south Lithuania. The main threat is the loss of mature dry Scots pines.

Informacijos šaltiniai

Ferenca, 2006; Ivinskis ir kt., 1997, 2009; Meržijevskis, 2004; Šablevičius 2003, 2004.