(lot. Bison bonasus)
Didžiausias Europos laukinis žinduolis: patinų kūno ilgis – 2,1–3,5 m, aukštis – 1,6–2,1 m, svoris – iki 1000 kg. Patelės mažesnės, sveria 300–540 kg. Kailis ilgas, rudos spalvos. Rujoja rugpjūčio–spalio mėn. Rujos metu stipriausias bulius iš bandos išveja visus konkurentus. Nėštumas trunka apie devynis mėnesius, veda vieną 15–35 kg svorio jauniklį. Patelės vislios iki dvidešimt metų amžiaus. Nelaisvėje išgyvena iki trisdešimt metų, gamtoje trumpiau.
Sudaro mišrias arba vien tik patinų bandas, kurios neretai išsiskiria ir vėl susijungia. Lietuva išsiskiria ypač dideliu (iki 100 individų) bandos dydžiu. Teritorijos negina. Stumbrai nėra lapuočių ir mišriųjų miškų gyvūnai, kaip buvo manoma. Naujausi duomenys rodo, kad stumbrai ir dabartiniu laiku yra geriausiai prisitaikę gyventi atvirose, į stepę panašiose buveinėse, kuriose yra vandens telkinių. Maitinasi žoliniais augalais, medžių lapais ir ūgliais, žiemą – šakelėmis.
Lietuvoje strumbrai į laisvę paleisti 1973 m. Iki 2000 m. laisvėje buvo 20–40, 2005–2010 m. – 40–60 individų. Po 2013 m. laisvųjų stumbrų skaičius ėmė sparčiai didėti ir 2018 m. pasiekė 260 individų.
Gamtoje priešų neturi. Rūšies arealo ir gausumo didėjimą stabdo urbanizacija. Svarbios grėsmės: ribota genetinė įvairovė, įvaisa (inbrydingas) ir ligos (balanopostitas, tuberkuliozė, snukio ir nagų liga). Intensyvus žemės ir miškų ūkis stumbrams neigiamos įtakos neturi, tačiau jų daroma žala lemia neigiamą gyventojų požiūrį į šią rūšį. Politinių suiručių metu bandas sunaikina brakonieriai. Tolesnei rūšies plėtrai būtinas kompaktiškų metapopuliacijų formavimas, sudarantis galimybes gyvūnų migracijai ir genetiniams mainams, bei priimtinumo visuomenei didinimas.
Laisvų arba pusiau laisvų introdukuotų ir reintrodukuotų stumbrų bandos gyvena Lenkijoje, Baltarusijoje, Lietuvoje, Rusijoje, Ukrainoje, Slovakijoje, Rumunijoje ir Vokietijoje, nelaisvėje laikomi dar 30-tyje šalių.
Lietuvoje trys laisvųjų stumbrų bandos susiformavo centrinėje šalies dalyje – Panevėžio ir Kėdainių r., nuo Naujamiesčio iki Nociūnų. Migruojantys laisvieji stumbrai dažniausiai keliauja vakarų ir šiaurės kryptimis. Pavieniai stumbrai iš kitų šalių užklysta į Pietų Lietuvą.
Located in an agricultural landscape in the central part of the country, this is a restored species in Lithuania with a population of 260 individuals in 2018. Due to the density of these large herbivores and the damage they cause, constant effort is required to increase acceptance of the species.
Olech, 2008; Balčiauskas ir kt., 2017; Marozas ir kt., 2019.