(lot. Allium scorodoprasum)
Daugiametis, svogūninis augalas. Stiebas tiesus, nešakotas, 35–90 cm aukščio. Lapai – 6–15 mm pločio, plokšti, nudžiūstantys iki žydėjimo. Žiedyne būna iki 75 žiedų ir nuo 10 iki 160 svogūnėlių. Žiedai purpuriniai. Žydi birželio–liepos mėn., tačiau sėklų dažniausiai nebrandina. Dauginasi svogūnėliais, išaugančiais žiedyne, ir požeminiais dukteriniais svogūnėliais.
Auga upių slėnių trąšiose pievose ir pakrūmėse. Pakantus tiek laikinam užtvindymui, tiek ir sausrai.
Tinkamose buveinėse, tokiose kaip Nemuno žemupio užliejamose pievose, porinių česnakų gali būti gausu. Čia 1 m2 gali augti iki 40 žydinčių individų. Tačiau kai kuriose, ypač arealo rytinio pakraščio, populiacijose žydi tik pavieniai individai.
Nemuno užliejamose pievose įsikūrusi porinio česnako populiacija yra gausi ir stabili, o jos buveinė geros būklės – kasmet šienaujama. Tačiau kitose vietovėse poriniam česnakui grėsmė kyla dėl augaviečių nykimo: pievų pavertimo dirbamais laukais, apaugimo krūmais ir medžiais. Buveinėms apaugant krūmais ar medžiais, porinio česnako populiacijų būklė blogėja – mažėja individų skaičius ir dydis, jie nustoja žydėti, išaugina mažiau ir mažesnių svogūnėlių. Pievas, kuriose auga porinis česnakas, būtina šienauti vasaros pabaigoje ne rečiau kaip dveji–treji metai.
Rūšies arealas apima Centrinę ir atlantinę Europą, Viduržemio pajūrį, Mažąją Aziją, Krymą ir Kaukazą. Šiaurinė paplitimo riba eina per Estiją ir Pietų Skandinaviją.
Lietuvoje riboto paplitimo rūšis, paplitusi tik vakarinėje ir šiaurinėje dalyse. Dažniausiai aptinkama Nemuno žemupio, Minijos, Ventos ir Mūšos sl. (Pagėgių sav., Akmenės, Klaipėdos, Kretingos, Pasvalio ir Šilutės r.).
This species is concentrated mostly in the valleys of big and medium-sized rivers in western Lithuania. The most significant threats are the replacement of grassland by arable land and other transformations of habitats.
Natkevičaitė-Ivanauskienė, 1963; Karpavičienė, 2013.