(lot. Chaerophyllum hirsutum)
Daugiametis, žolinis augalas, stiebas apvalus, šiurkščiai plaukuotas, 40–100 cm aukščio. Lapai du–tris kartus trilapiai, lapeliai pjūkliškai dantyti. Žiedynas su dešimt–dvidešimt stipinų, skraistės nėra arba ji sudaryta iš pavienių lapelių. Yra penki–aštuoni žemyn atsilošę lancetiški skraistlapėliai. Žiedų vainiklapiai balti arba rožiniai, su giliu išliežiu ir blakstienuotais kraštais. Žydi birželio–liepos mėn. Vaisius pailgai linijiškas. Dauginasi sėklomis. Mezotrofinių, nerūgščių ir šlapių dirvožemių buveinėse aptinkamas augalas, pakantus daliniam užpavėsinimui.
Žinomoje radavietėje Trako miške plaukuotasis gurgždis auga juodalksnyne (Circaeo-Alnetum bendrija), kurio medyną kartu su juodalksniais sudaro uosiai ir prarečiui paprastieji ąžuolai. Bendrijoms būdingas palyginti netankus krūmų ardas, didelis žolių projekcinis padengimas ir reta samanų danga. Dirvožemis augavietėje derlingas, nuolat šlapias. Augavietė būna užlieta pavasario polaidžių ar didelių liūčių metu, bet vanduo ilgai neužsistovi.
Praėjusio šimtmečio pabaigoje žinomą populiaciją sudarė keliolika šios rūšies individų. Naujesnių duomenų nėra.
Plaukuotasis gurgždis jautrus hidrologinių ir apšviestumo sąlygų pokyčiams. Todėl miško sausinimas ir plynieji ar intensyvūs atrankiniai kirtimai, dėl kurių gali pasikeisti augavietės apšviestumas, padidėti žolinių augalų ir krūmų konkurencija, yra pražūtingas šiai rūšiai.
Rūšis natūraliai paplitusi Centrinėje ir Pietų Europoje, daug kur užneštinė. Lietuva yra šiaurrytiniame rūšies arealo pakraštyje. 1997 m. plaukuotasis gurgždis buvo aptinkamas Lazdijų r., Trako miške. Šiuo metu tai vienintelė tiksli, herbariumo pavyzdžiais patvirtinta šios rūšies radavietė Lietuvoje.
Confirmed by herbarium specimens, the only known locality for this species is a site in south-eastern Lithuania, the habitat being wet deciduous forest flooded in spring or after heavy rains. More than 10 individuals were observed at the end of the last century, but there is no more recent data on the abundance and state of the population.
Natkevičaitė-Ivanauskienė, Jankevičienė, Lekavičius, 1976.