(lot. Zygaena angelicae)
Sparnai tamsiai mėlyni su raudonomis dėmėmis, kaip ir kitų rūšių marguolių, bet priekinių sparnų apatinėje pusėje dėmės susijungusios į raudoną dryžį, besitęsiantį išilgai sparno. Pietiniai marguoliai gyvena skurdžia žoline augalija apaugusiose, saulės gerai įšildomose sausose pievose, pušynų pakraščiuose ir aikštelėse, apleistuose karjeruose. Šie drugiai skraido nuo liepos iki rugpjūčio pradžios. Skrydis lėtas, vangus. Dažniausiai jų galima pastebėti tupinčių ant buožainių ir kitų augalų žiedų. Kiaušinėlius patelės deda ant mitybinių augalų. Vikšrai geltoni su juoda nugarine linija ir juodais taškais. Vikšrai minta dvispalviais raženiais, paprastaisiais garždeniais, dobilais, plaukuotaisiais drugišiais. Baigia vystytis peržiemoję. Lėliukėmis virsta tvirtuose verpsto formos tamsiai geltonuose kokonuose, pritvirtintuose prie augalų stiebelių.
Pietinio marguolio populiacijos yra fragmentiškos, išsidėsčiusios tinkamų buveinių ploteliuose. Prieš kelis dešimtmečius šių drugių buvo gana gausiai aptinkama Merkinės apyl., bet šiuo metu gausumas yra žymiai sumažėjęs. Vienoje pievoje aptinkama nuo kelių iki keliasdešimt individų.
Pagrindinės grėsmės yra susijusios su natūralia pievų buveinių kaita sunykus tradicinei žemėnaudai: pievos, kuriose anksčiau buvo ekstensyviai ganoma ir šienaujama, tapo nebenaudojamos, todėl buveinės užžėlė krūmais ir medžiais, buvo užsodintos. Norint apsaugoti išlikusias populiacijas, būtinas sumedėjusios augalijos periodinis iškirtimas, pievų šienavimas arba ekstensyvus ganymas, skatintinas degradavusių pievų buveinių atkūrimas.
Rusijos dalyje iki Pietų Uralo.
Lietuvoje užregistruota keliolika populiacijų Pietų Lietuvoje. Šiauriau Lietuvos nėra aptinkama.
This species has a limited distribution in southern Lithuania and prefers very dry habitats. The main threats relate to afforestation of open habitats.
Kazlauskas, 1984, 2008; Ivinskis, 2004.