(lot. Falco columbarius)
Mažas sakalas, viršutinė pusė melsvai pilka, apačia ryški, dryžuota. Patelės viršutinė kūno ir sparnų pusė ruda, o apačia balsva, ryškiai tamsiai dryžuota. Ilgiausia gyvenimo trukmė laisvėje – apie trylika metų. Lietuvoje aptinkamas ištisus metus. Gali įsikurti agrariniame kraštovaizdyje, tačiau tai būdinga didelių aukštapelkių ir durpynų rūšis. Pats lizdų nekrauna, paprastai užima senus varninių paukščių lizdus. Lietuvoje žinoma perėjimo atvejų tik pušyse. Deda dažniausiai tris–šešis kiaušinius, peri patelė, inkubacijos trukmė – apie mėnesį. Jaunikliai lizduose būna apie 27–32 dienas. Palikusius lizdą jauniklius suaugę paukščiai dar prižiūri ne mažiau kaip dvi savaites. Minta dažniausiai smulkiais laukų, pievų, pelkių paukščiais, taip pat smulkiais žinduoliais, dideliais vabzdžiais.
Dėl Lietuvos padėties startsakalių areale rūšis labai retai peri mūsų šalyje. Aptinkama pavienių porų rytinėje šalies dalyje, peri ne daugiau kaip dešimt porų.
Dėl retų perėjimo atvejų grėsmių Lietuvoje nenustatyta.
Rūšis paplitusi Šiaurės Amerikoje (Kanadoje, Aliaskoje), Eurazijoje. Eurazijoje arealas tęsiasi nuo Norvegijos vakaruose iki Beringo jūros rytuose. Pietinė arealo riba kerta Baltarusiją, centrinę Kazachijos dalį. Lietuva yra pietvakariniame arealo paribyje. Daugiau aptinkama rytinėje ir pietinėje šalies dalyse.
A very rare breeder, with just a few breeding records in eastern Lithuania. The population size is estimated to be less than 10 pairs.
Drobelis, 2004a.