(lot. Gladiolus imbricatus)
Paprastasis kardelis yra daugiametis, žolinis, 40–60 cm aukščio augalas. Stiebas plonas, būdingi paprasti, ištisiniai, lancetiški lapai, kurie visi yra trumpesni už žiedyną. Žiedyną dažniausiai sudaro penki–dešimt purpuriškai violetinių žiedų. Žydi birželio–liepos mėn. Dauginasi sėklomis arba vegetatyviškai – 1–2 cm skersmens gumbasvogūniais. Iš sėklų išaugę individai pražysta tik po kelerių metų. Nors paprastasis kardelis yra šviesomėgis augalas, tačiau šios rūšies individai auga ir drėgnuose krūmynuose, mišriuosiuose miškuose ar pamiškėse bei ant kvartalinių linijų. Optimali šios rūšies buveinė yra drėgni melvenynai (Molinion bendrijos), nors auga ir kitų tipų užliejamosiose ir žemyninėse pievose, dažniausiai derlingame neutralios ar silpai šarminės reakcijos dirvožemyje.
Kai kurios populiacijos labai gausios, sudarytos iš kelių šimtų individų. Vidurio Lietuvoje yra pievų bendrijų, kuriose paprastojo kardelio projekcinis padengimas vertinamas daugiau kaip 25 proc. Tačiau dažniausiai aptinkama populiacijų, sudarytų iš kelių ar keliolikos individų.
Nemažai populiacijų įsikūrusios antrinėse arba netipiškose buveinėse, todėl jų ilgaamžiškumas nėra garantuotas. Užtamsintose buveinėse kardeliai nežydi, todėl populiacijos individai sensta ir nyksta. Be to, gumbasvogūnius mėgsta graužikai ir šernai, todėl tai apriboja ir vegetatyvinį augalų dauginimąsi. Optimaliai populiacijų struktūrai išlaikyti geriausiai pievų bendrijas šienauti antrojoje liepos pusėje arba pamečiui keisti pievos naudojimo būdą – šienavimą su ganymu.
Rūšis paplitusi Centrinėje, Rytų ir Pietryčių Europoje – šiaurinėje žemyno dalyje iki Estijos, pietuose iki Graikijos, taip pat randama Kaukaze ir vakarinėje Sibiro dalyje.
Lietuvoje rūšis nedažna, bet randama daugelyje Lietuvos rajonų, retai aptinkama arba nerandama šiaurvakariniuose ir pietvakariniuose rajonuose.
This species is uncommon, but grows in all Lithuania, except north-western and south-western parts of the country. The most abundant populations contain several or several dozen individuals, though a few populations consist of thousands of individuals. Many populations grow in secondary habitats and the future prospects of such populations are unclear.
Natkevičaitė-Ivanauskienė, 1963.