SRIS

Valerijus Rašomavičius Nuotraukos autorius: Valerijus Rašomavičius
Pildyti stebėjimo anketą

Mėlynasis palemonas

(lot. Polemonium caeruleum)

  • Karalystė: Augalai (lot. Plantae)
  • Tipas: Žiediniai augalai (lot. Magnoliophyta)
  • Klasė: Magnolijainiai (lot. Magnoliopsida)
  • Sąrašas: LR saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašas (aktualus), Lietuvos raudonosios knygos sąrašas (2007) - 2(V), Lietuvos raudonosios knygos sąrašas (2021) - Pažeidžiami (VU)

IUCN įvertinimas

VU B2 ab(ii,iii,iv,v)


Daugiau informacijos

Biologija ir ekologija

Daugiametė, aukšta, 30–120 cm aukščio žolė. Turi būdingą storą šakniastiebį, kuris gausiai apaugęs šaknimis. Stiebas status, jo viršutinė dalis gausiai apaugusi liaukiniais plaukeliais. Lapai neporiškai plunksniški, pamatiniai lapai turi ilgus lapkočius, viduriniai – trumpus, o viršutiniai – bekočiai. Žiedai su pažiedėmis, susitelkę į šluotelės tipo žiedyną. Žydi birželio–liepos mėn. mėlynos, kartais baltos spalvos žiedais. Augalai savidulkiai arba apdulkinami įvairių plėviasparnių. Dauginasi vegetatyviškai ir sėklomis. Dekoratyvus ir medingas augalas, dažnai auginamas gėlynuose.
Augalas mėgsta rūgščius durpingus dirvožemius, auga drėgnose pievose, krūmynuose, upių ir ežerų pakrančių aukštažolynuose ar aliuvinėse pievose, kartais aptinkamas lapuočių miškuose, taip pat įsikuria antrinės kilmės augavietėse – pagrioviuose ir drėgnose pakelėse. Yra tikimybė, kad tokiose buveinėse įsitvirtina iš želdinių patekę laukėjantys palemonai.

Populiacijos gausumas

Dažniausiai auga pavieniui arba nedidelėmis grupėmis. Tačiau tinkamose buveinėse yra stebėti ištisi mėlynojo palemono sąžalynai.

Grėsmės ir apsauga

Mėlynasis palemonas auga ūkiniu požiūriu nepatraukliose buveinėse, kurios ilgainiui apauga krūmais ir medžiais, ir tai yra pagrindinė grėsmė rūšies populiacijoms. Iš kitos pusės, intensyvus buveinių naudojimas neleistų subrandinti sėklų ir populiacijoms atsinaujinti, todėl geriausiai būtų tinkamas buveines naudoti ekstensyviai – jose ganyti arba šienauti, nebūtinai kiekvienais metais.

Paplitimas

Rūšis paplitusi visame šiaurės pusrutulyje. Europoje daugiausia centrinėje, šiaurinėje ir rytinėje žemyno dalyse iki šiaurinės Skandinavijos dalies, taip pat aptinkama Sibire, Japonijoje, Aliaskoje ir Kanadoje. Šiaurės Amerikoje ir Vakarų bei Pietų Europoje laukėja.
Lietuvoje dažniausiai aptinkama rytinėse šalies teritorijose, kitur nerandama arba aptinkama labai retai.

Summary

This species is mostly found in eastern and southern parts of the country, while elsewhere it is very rare. Populations usually consist of several individuals or several small groups of individuals, but in favourable conditions overgrowths were observed. The most important threat facing the species is habitat overgrowth by shrubs and trees.

Informacijos šaltiniai

Natkevičaitė-Ivanauskienė, 1976.