(lot. Anacamptis morio)
Mažasis anakamptis yra nedidelis, iki 25 cm aukščio užaugantis, žolinis augalas. Augalai žydi anksti, gegužės mėn., kol dar bendrijose nesuveša kita augmenija. Žiedyną sudaro nuo 5 iki 25 žiedų, jų spalva dažniausiai purpurinė, bet pasitaiko rausvų ir baltų. Dauginasi sėklomis, iš sėklų išaugę individai subręsta po ketverių–penkerių metų.
Augalas šviesomėgis, todėl nepakelia kitų augalų konkurencijos, dažniausiai įsikuria žemažolėse pievose, silpai rūgščios ar šarminės reakcijos dirvožemiuose. Augalai tarpsta natūraliose pievose, kuriose nuolat ganoma ir šienaujama. Ganymas svarbus veiksnys populiacijoms išlikti, nes gyvuliai padaro nedidelių pažaidų buveinėse (atviro dirvožemio lopinėlius) ir įmina sėklas į dirvožemį.
Paprastai populiacijose aptinkama tik pavienių individų, nors istoriškai žinoma ir labai gausių populiacijų, kurias sudarė 200–300 individų. Dabar nemažai populiacijų nyksta arba jau išnykusios, kai kurių būklė nežinoma, trečdalio šiuolaikinių populiacijų situacija kritinė dėl buveinių apleidimo. Bent šešios populiacijos susiformavusios geros būklės buveinėse ir turi galimybę išlikti, jeigu sąlygos nepasikeis.
Pagrindinė nykimo priežastis yra pasikeitusios ūkininkavimo tradicijos – dirbamų laukų plotų didėjimas, žemės ūkio intensyvėjimas ir chemizacija. Iš kitos pusės, mažų, neretai izoliuotų ir sunkiai pasiekiamų pievų apleidimas ir vėliau jų didelis susivėrimas ir apaugimas krūmais. Siekiant išsaugoti mažosios gegužraibės populiacijas, reikėtų sukurti ekstensyviai naudojamų ganyklų ir pievų tinklą.
Rūšies arealas apima Europą, išskyrus šiaurinę ir šiaurrytinę dalis, nedidelė dalis įsiterpia į Šiaurės Afriką ir Vidurinius Rytus. Aptinkama iki 2000 m virš jūros lygos.
Lietuvoje iš viso žinoma virš šimto rūšies radaviečių, kurios pasiskirsčiusios beveik visoje šalies teritorijoje. Per pastaruosius dešimt metų rūšis buvo užfiksuota aštuoniolika kartų, tačiau surastos tik kelios naujos negausios populiacijos.
This species used to be widespread in Lithuania, but only 18 observations have been recorded during the last decade, each of these consisting of just several individuals. The main causes of population decrease are changes in land usage techniques and traditions, i.e. very intense agriculture and abandonment of isolated and small patches of suitable habitat.
Gudžinskas, Ryla, 2006.