SRIS

Dmitry Himelbrant Nuotraukos autorius: Dmitry Himelbrant
Pildyti stebėjimo anketą

Kislioji briedragė

(lot. Evernia mesomorpha)

  • Karalystė: Grybai (lot. Fungi)
  • Tipas: Aukšliagrybūnai (lot. Ascomycota)
  • Klasė: Kerpės (lot. Ascomycetes lichenisati)
  • Sąrašas: LR saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašas (aktualus), Lietuvos raudonosios knygos sąrašas (2007) - 1(E), Lietuvos raudonosios knygos sąrašas (2021) - Kritiškai grėsmingos būklės (CR)

IUCN įvertinimas

CR C2a(i); D1


Daugiau informacijos

Biologija ir ekologija

Kislioji briedragė – krūmiškoji kerpė su gelsvai žalsvu gniužulu, galinčiu užaugti iki 10 cm ilgio, nors Lietuvoje aptinkama tik 3–4 cm ilgio gniužulų. Gniužulo lakštai paprastai plokšti, 2–3 mm pločio, jų paviršius raukšlėtas, kartais kiek duobėtas, su gausiomis smulkiomis ataugėlėmis (izidėmis), dažnai suyrančiomis į miltelių sankaupas (soralius). Lakštų galai nusmailėję. Abi lakštų pusės vienodos spalvos. Panašiausios ir labai dažnos sodinės briedragės (Evernia prunastri) gniužulo lakštų viršutinė ir apatinė pusės yra skirtingų spalvų, o lakštų galiukai nebūna nusmailėję. Panašios išvaizdos gniužulus turi kai kurios ramalinos (Ramalina) genties rūšys, tačiau jų gniužulai standesni, paprastai kiek šviesesnės spalvos, o lakštų galiukai dažnai būna išsišakoję, ne taip aiškiai nusmailėję.
Kislioji briedragė auga ant pušų kamienų ir kadagių šakų pelkių pakraščiuose ir riedulynuose.

Populiacijos gausumas

Lietuvoje kisliosios briedragės populiacija itin negausi, žinomos trys radavietės, kuriose aptikta tik po vieną ar du individus (substrato vienetus).

Grėsmės ir apsauga

Pagrindinės grėsmės yra plynieji miškų kirtimai ir oro tarša, ypač azoto junginiais. Dar viena galima grėsmė yra klimato kaita: kislioji briedragė yra šiaurinėse vietovėse paplitusi rūšis, Lietuvoje auga už lygumų arealo ribų ir yra jautresnė buveinės pokyčiams nei kitos kerpės. Palankiausios sąlygos ir didžiausios galimybės šiai rūšiai išlikti yra ten, kur nėra vykdoma ūkinė veikla.

Paplitimas

Rūšis aptinkama Europos, Azijos ir Šiaurės Amerikos borealinėje juostoje ir kiek šiauriau jos, temperatinėje juostoje randama tik kalnuose. Daugelyje Europos šalių yra reta.
Lietuvoje labai reta, žinomos trys radavietės Skuodo, Varėnos ir Utenos r.

Summary

This species is very rare in Lithuania, only three sub-populations are known, each consisting of one or two individuals (substrate units). The species grows on the trunks of pines and twigs of junipers at the edges of bogs and in boulder fields. It is threatened by forest logging and is susceptible to air pollution and, possibly, to climate change.

Informacijos šaltiniai

Motiejūnaitė, 2002.