SRIS

Ąžuolinė miegapelė
Pildyti stebėjimo anketą

Ąžuolinė miegapelė

(lot. Eliomys quercinus)

  • Karalystė: Gyvūnai (lot. Animalia)
  • Tipas: Žinduoliai (lot. Mammalia)
  • Klasė: Graužikai (lot. Rodentia)
  • Sąrašas: Berno konvencija - III, Lietuvos raudonosios knygos sąrašas (1992) - 4(I), Lietuvos raudonosios knygos sąrašas (2007) - 0(Ex)

Biologija ir ekologija

Ąžuolinė miegapelė mėgsta miškingas vietoves su uolėtu ir akmenuotu reljefu. Lyginant su kitų rūšių miegapelėmis, ji daugiau bėgioja žeme. Suaugusios miegapelės sėslios, turi individualias teritorijas. Aktyvios sutemus ir naktį. Minta gyvūnais (vabzdžiais ir kitais bestuburiais, taip pat smulkiaisiais žinduoliais, paukščiais), ėda ir augalinį maistą (įvairius vaisius, uogas, sėklas). Šiaurinėje arealo dalyje veda 1 vadą, kurioje dažniausiai būna 4 - 6 jaunikliai, o žiemą praleidžia miegodamos. Jų įmygis trunka apie 7 mėnesius.

Populiacijos gausumas

1957 - 1959 m. Perlojos girininkijoje ąžuolinės miegapelės buvo 4 kartus aptiktos inkiluose su 4 - 6 jaunikliais. Tada populiacija buvo gyvybinga, nors gyveno labai nebūdingoje buveinėje: gryname pušyne, kuriame dar augo kadagių, o žemę dengė samanos ir kerpės. XX a. pabaigoje keliose Perlojos girininkijos vietose buvo ieškoma ąžuolinių miegapelių: buvo iškelta inkilų, tačiau juos patikrinus miegapelių nerasta. Spėjama, kad ten ąžuolinės miegapelės galėjo išnykti.

Grėsmės ir apsauga

Ąžuolinės miegapelės nyksta visoje Vidurio ir Šiaurės Europoje, nors vis dar dažnai aptinkamos Vakarų ir Pietų Europoje. Nykimo priežastys didelėje šios rūšies arealo dalyje yra neaiškios.

Paplitimas

Paplitusi didesnėje Europos dalyje, į šiaurę - net iki Karelijos, į rytus - iki Uralo kalnų. Tačiau Vidurio ir Šiaurės Europoje retai aptinkama, tik pavienės radavietės žinomos ir kaimyninėse šalyse.
Lietuvoje žinoma tik 1 radavietė Perlojos girininkijoje (Varėnos r.), kur 1957 - 1959 m. šios rūšies miegapelių buvo aptikta paukščiams iškeltuose inkiluose.

Summary

E. quercinus was observed only in southern Lithuania, in Varėna district, in 1957 - 1959. These dormice were found in nest-boxes four times, with 4 - 6 juveniles. In spite of searching for E. quercinus in recent years, these dormice have not been found in this locality, and they are thus believed to be extinct.

Informacijos šaltiniai

Lietuvos raudonoji knyga, 2007